Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Theodor Fontane – niemiecki wielki pisarz

Theodor Fontane – niemiecki wielki pisarz

 

 

Na zajęciach w sekcji „Rozmowy o książkach” zamierzamy zajmować się pisarzami niemieckimi i w maju pojechać do trzech literackich muzeów znajdujących się całkiem niedaleko: do muzeum Heinricha Kleista we Frankfurcie nad Odrą, do muzeum Theodora Fontanego w Letschin i do muzeum Bertolda Brechta w Buckow.

 

 

2 grudnia 2019r. zajmowaliśmy się twórczością Theodora Fontanego – wybitnego przedstawiciela XIX-wiecznego realizmu. Urodził się on w 1819 r. w miejscowości Neuruppin i dlatego w Niemczech rok 2019 obchodzony jest jako Rok Fontanego.

Twórczość rozpoczął od dziennikarstwa, a pierwsze jego książki miały charakter przewodników turystycznych. Wydał pięć tomów „Wędrówek po Marchii Brandenburskiej”. W drugim tomie przedstawił historię trzech miejscowości znajdujących się obecnie w granicach Polski: Kostrzyna nad Odrą, Dąbroszyna i Sarbinowa. Ta część ukazała się po polsku pt. „Po tej stronie Odry”.

Choć powieści zaczął pisać gdy miał prawie 60 lat, to wydał ich blisko 30, a ostatnia – „Efi Briest” należy do podstawowego kanonu literatury niemieckiej. Aż 15 razy ją ekranizowano!

Kilka osób przeczytało jego krótką powieść „Pod gruszą” uznawaną za pierwszą powieść kryminalną w literaturze niemieckiej.

Fontane jest ceniony za opisywanie świata, w jakim żył i za oddanie „niemieckiej duszy”, łącznie z jej wewnętrznymi konfliktami. Jego twórczość można porównać do twórczości Elizy Orzeszkowej. W Niemczech ciągle jest bardzo popularny, w Polsce jego książki nie wzbudzają takiego uznania, ale jeśli się pamięta, że powstały półtora wieku temu, to także znajdą czytelników. Słuchacze stwierdzili, że powieść „Pod gruszą” jest całkiem, całkiem, ale „Efi Briest” takiej oceny już nie dostała.

 

Tekst i zdjęcia: Krystyna Kamińska

powrót do strony głównej