Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Światowy Dzień Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł

 

Z okazji obchodzonego w lutym Światowego Dnia Mokradeł pierwszy w tym miesiącu wykład z turystyki (07.02.2020) poświęciliśmy ważnej roli mokradeł w życiu planety. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele od nich zależy i jak bardzo powinniśmy dbać o to, by nie wysychały. My, gorzowianie, mamy szczęście mieszkać w niedużej odległości od Parku Narodowego Ujście Warty, który wraz ze swoją otuliną tworzy arcyciekawy obszar szczycący się nadzwyczajną bioróżnorodnością. Od wielu lat w Chyrzynie (gdzie mieści się dyrekcja Parku) organizowane są obchody Światowego Dnia Mokradeł. Warto się na nie wybrać  – obok oferty edukacyjnej (nie tylko dla dzieci) można skorzystać z wycieczki, podczas której pracownicy Parku wyposażeni w lunety do obserwacji ptaków na pewno pokażą nam to, czego gołym okiem byśmy nie dojrzeli.

Tegoroczna edycja święta mokradeł już za nami, więc w zaciszu sali wykładowej UTW obejrzeliśmy film pt. „Bagna są dobre”. Zrealizowano go na zlecenie Stowarzyszenia Ptaki Polskie właśnie w Ujściu Warty, a płytkę z nagraniem otrzymywał każdy, kto wziął udział w ubiegłorocznych obchodach Światowego Dnia Mokradeł w Chyrzynie.

Warto wiedzieć:

02.02.1971 r. w Ramsar, popularnym irańskim kurorcie położonym nad Morzem Kaspijskim, podpisano tzw. Konwencję Ramsarską. Pełna jej nazwa brzmi „Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”. Sygnatariuszami było 18 państw, jednak z uwagi na to, że konwencja jest otwarta do podpisywania na czas nieokreślony, do początku 2019 r. ratyfikowało ją już 171 krajów (Polska w roku 1978).

Obecnie na terenie naszego kraju jest 19 obszarów chronionych wpisanych na listę konwencji ramsarskiej: sześć parków narodowych (Biebrzański, Narwiański, Poleski, Słowiński, Ujście Warty i Wigierski), pięć jezior: Drużno (przedłużenie Kanału Elbląskiego), Karaś na Pojezierzu Iławskim, Łuknajno i Siedmiu Wysp w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich oraz Świdwie na Pomorzu Zachodnim (w Puszczy Wkrzańskiej), Stawy Milickie, Stawy Przemkowskie, torfowiska Doliny Izery, ujście Wisły, subalpejskie torfowiska w Karkonoszach (piętro kosodrzewiny – 1.200 – 1.450 m n. p. m.), torfowiska i polodowcowe stawy Tatrzańskiego Parku Narodowego, rezerwat przyrody Bór na Czerwonem (w granicach Nowego Targu).

Warto zapamiętać:
Mokradła są nieocenionym rezerwuarem wody i miejscem, w którym żyje wiele rzadkich gatunków roślin, ptaków, ślimaków, pająków, owadów, płazów, gadów i in. Pomagają także w walce ze zmianami klimatu. Szczególnie cenne są torfowiska. Upraszczając, możemy nazwać je złożem węgla w wieku niemowlęcym, które stabilizuje klimat dzięki zdolności ciągłej akumulacji węgla z atmosfery i wiązania gazów cieplarnianych.

Na kolejny wykład zapraszam 21 lutego. Wyruszymy na Dolny Śląsk i przyjrzymy się trochę bliżej miejscom związanym z Piastami Śląskimi.

Tekst: Maria Gonta
Zdjęcia: Maria i Bogdan Gonta

 

powrót do strony głównej