Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Trekking po Grecji i Maroku

Trekking po Grecji i Maroku

24 stycznia 2020 r. już po raz trzeci odwiedził nas pan Czesław Kowalski opowiadając o trekkingu po Grecji i Maroku.
Najpierw zdobywaliśmy wspólnie Masyw Olimpu, bo legendarny, zamieszkiwany przez greckich bogów Olimp to nie pojedyncza góra, tylko masyw górski z najwyższym szczytem o nazwie Mitikas (2918 m n.p.m.). Wspinaczkę zazwyczaj rozpoczyna się z miejscowości o nazwie Litochoro („kamienne miejsce” lub „miejsce skał”) i nie należy ona do szczególnie trudnych.
Odwiedziliśmy też Mikro Papingo, przepiękną wioskę w północnej Grecji położoną w regionie zwanym Zagori, w Górach Pindos, w Parku Narodowym Vikos-Aoös. We wsi kończy się już droga, wszystkie domy (łącznie z dachami) wybudowane są z kamienia, a uliczki tak strome i wąskie, że dostępne tylko na piechotę. Nie przeszkadzało to jednak, by ulokować tutaj spa.
Niedaleko stąd do wąwozu Vikos wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa jako „najgłębszy w stosunku do swojej szerokości” kanion na Ziemi. Ściany wąwozu osiągają wysokość 900 m i w najwęższym miejscu zaledwie kilka metrów szerokości. Długość całkowita – około 12 km, szerokość w najszerszym miejscu – 1100 m.

W Grecji zawędrowaliśmy także na kolejny szczyt (Gamila 2497 m) i zachwyciliśmy się piaskowcowo-zlepieńcowym masywem Meteorów. Na szczytach skalnych ostańców, niczym orle gniazda rozsiadły się klasztory wschodniego kościoła ortodoksyjnego. W czasach świetności działały tu 24 monastyry, obecnie większość jest niezamieszkała. Dziś zwiedzać można sześć działających jeszcze klasztorów, zawieszonych między niebem a ziemią. Wspinając się po wykutych w skale schodach, przy odrobinie szczęścia można zobaczyć mnicha przemieszczającego się w podwieszonym na linach koszu.
Spotkanie z panem Czesławem zakończyliśmy w Maroku, podążając razem z nim na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego. Dżabal Toubkal, bo o nim mowa, jest najwyższą górą północnej Afryki (4167 m n.p.m.)
Na pierwszy lutowy wykład zapraszam 07.02.2020r. Ponieważ jest to miesiąc, w którym od 1997 r. obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł, postaramy się poznać je nieco bliżej.

 

 

Tekst: Maria Gonta
Zdjęcia: – z albumu Czesława Kowalskiego
– wykładowe – Bogdan Gonta

 

 

powrót do strony głównej