Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Na gimnastyce u doktora Tomka

Na gimnastyce u doktora Tomka

 

26 listopad 2018r. – zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej, sala gimnastyczna Akademii Wychowania Fizycznego.

Rozpoczynają się zawsze tzw. rozgrzewką, a więc ćwiczeniami ogólnymi ramion, nóg, tułowia, głowy, szyi. Natomiast dzisiejszy zestaw ćwiczeń obejmował wykorzystanie piłek lekarskich o różnym ciężarze. Do dyspozycji były piłki dwukilogramowe dla osób sprawniejszych oraz jednokilogramowe dla pozostałych uczestników zajęć. Przeważały ćwiczenia w siadzie i klęku.

Wpływ ćwiczeń siłowych na zdrowie i sprawność ruchową osób 50+ jest nie do przecenienia. Łagodzą one skutki sarkopenii (zmniejszenie masy mięśniowej)  i osteoporozy (zmniejszenie masy kostnej). I tak w klęku podpartym wykonywaliśmy ćwiczenia polegające na wciskaniu piłki ręką lub nogą w podłoże. Natomiast w siadzie, ściskanie piłki trzymanej w udach lub stopach.

Serie takich ćwiczeń przeplatane były elementami rozciągającymi mięśnie wcześniej zaangażowane w ruch o charakterze siłowym.

Od wielu lat zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej prowadzi dr. Tomasz Jędrzejczak, pracownik naukowy AWF, którego specjalizacja obejmuje poprawę sprawności ruchowej osób 50+. Dla pana Tomka charakterystyczne jest to, że zawsze z nami aktywnie ćwiczy oraz tłumaczy, jakie ćwiczenie na co korzystnie wpływa. Dba również o nasze samopoczucie, stwarzając sympatyczną atmosferę na każdych zajęciach.

Nie dziwi więc ciągły wzrost osób zapisujących się na zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej. A jest już 12 dużych grup. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i soboty.

 

Tekst: Bożena Gralewska-Kieżun

Zdjęcia: Ewa Wasilewska

powrót do strony głównej