Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Marsz Nordic Walking

W niedzielę, 30 września 2018r., odbył się VIII Ogólnopolski Marsz Nordic Walking im. prof. Zbigniewa Religi – Popieram transplantację!

 

Wrzesień, na progu października przywitał nas słoneczną pogodą, bezchmurne niebo przypominało środek lata. W tym dniu słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. wraz dr Alicją Naczk, która w UTW prowadzi zajęcia z Nordic Walking   wybrali się  do : Bogdańca, by wziąć udział w marszu im. prof. Zbigniewa Religi .

Rejestracja uczestników Marszu

Wspólne zdjęcie

Z pewnością padnie pytanie – co ma wspólnego Nordic Walking  transplantacją? Otóż ma i to bardzo wiele wspólnego, dużo  osób po przeszczepie serca, wątroby czy nerek uprawia Nordic Walking, jako bardzo dobrą formę rehabilitacji organizmu.  Jak mówi o tym z własnego doświadczenia  – Adriana Szklarz, międzynarodowy instruktor Nordic Walking, która  w listopadzie 2009r. miała przeprowadzoną operację – transplantacji serca. Pani Adriana wierzy, że propagowanie transplantacji poprzez organizację ogólnopolskiego marszu Nordic Walking, przyczyni się do zwiększania jej społecznej akceptacji, a także zrozumienia sensu przekazywania narządów do przeszczepu w celu ratowania życia innych ludzi, przed którymi taka forma ratunku stoi.
Wracając do naszego udziału w tym marszu, na dziedzińcu szkoły byli zgromadzeni uczestnicy w różnym wieku, od siedmiolatków do seniorów, wszystkich mogło być ponad 200 osób,  rozstawione były punkty medyczne, w których można było dokonać  pomiarów poziomu cukru      i ciśnienia krwi.

Kolejka do punktu w którym mierzono ciśnienie i poziom cukru

Uczestnicy pisali hasła propagujące zdrowe życie

Było stoisko z wodą  i energetycznymi batonikami. Przed wymarszem w trasę chwila rozgrzewki, którą poprowadziła pani Adriana, następnie podzieliliśmy się na trzy grupy i tak I grupa miała do pokonania odcinek trasy 7km, II grupa 6km i ostatnia do której ja należałam 5km.

Rozgrzewka przed wymarszem

Grupa III (najliczniejsza) ma do pokonania 5 km

Trasa prowadziła leśnymi duktami, wzdłuż rzeki Bogdanki i Doliny Trzech Młynów. Słońce podświetlało gałęzie drzew, które mieniły się złotobordowymi barwami. Szliśmy równo, wspólnie, krok za krokiem, podziwiając  otaczającą nas przyrodę, która jest najwspanialszym scenografem. Trasę  przeszliśmy  w ok. 1 godz. i 30 min.

Słońce grzało mocno

Brawo. Uczestnicy zbliżają się do mety

Miejscem mety był stary młyn- obecnie mieści się tam  Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej. Każdy z uczestników dostał certyfikat  za udział w tym tak zacnym przedsięwzięciu. Na wszystkich uczestników marszu czekała smakowita grochówka z wkładką mięsną, słodkości w postaci drożdżówek i banany.

Zapach grochówki przyciągnął uczestników

Zasłużony odpoczynek

 

Po uzupełnieniu kalorii i odpoczynku przed nami jeszcze losowanie nagród, otóż każdy uczestnik marszu miał swój nr oraz mógł napisać hasło propagujące zdrowe życie.

Przypisany nr. jak i napisane hasło brały udział  w losowaniu nagród.  A były to min. gadżety – zdrowe życie,  3- książki podpisane przez autorkę – panią Adrianę Szklarz, komplety kosmetyków, trzy skierowania na  badania profilaktyczne oraz bilet lotniczy na dwie osoby Babimost – Warszawa  i z powrotem.

Zadowolona uczestniczka odbiera nagrodę

Impreza zakończyła się ok. piętnastej.

Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tak ważnym dla mnie przedsięwzięciu. Osobiście popieram  transplantację, bo  dzięki niej wielu ludzi ponownie się narodzi. „ będąc człowiekiem to czuć kładąc swoją cegłę, że bierze się udział w budowie świata”  – Antione Marie Roger de Saint -Exupery

Wróciliśmy do Gorzowa Wlkp. pozytywnie naładowani, z przeświadczeniem, że uczestniczyliśmy w ważnym marszu propagującym transplantacje. Wierzymy, że w przyszłym roku organizatorom  uda się zorganizować kolejny marsz– już IX.,

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Tekst: Krystyna Wożniak

Zdjęcia Ewa Wasilewska

powrót do strony głównej