Sprawozdanie merytoryczne Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wielkopolskim za rok 2025
Szanowne Koleżanki i Koledzy,
w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wielkopolskim przedkładam sprawozdanie z działalności w roku akademickim 2025/2026.
Informacje ogólne
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wielkopolskim jest organizacją społeczną, której celem jest wspieranie aktywności osób starszych poprzez rozwój intelektualny, społeczny i fizyczny. Działa na podstawie Statutu i wpisu do KRS pod numerem 0000 171 875. Jest organizacją non profit posiadającą status organizacji pożytku publicznego co oznacza ,że musimy sami się utrzymywać oraz pozyskiwać środki finansowe na zadania statutowe.
Przede wszystkim nasz Uniwersytet jest dla osób , które ukończyły 60 lat i nie chcą być bierne, bo są nadal ciekawe życia, chcą się rozwijać, dzielić swoją wiedzą, doświadczeniem ,żeby te lata po okresie aktywności zawodowej efektywnie mądrze z radością wypełniać. Na dzień dzisiejszy naszą kuratelą obejmujemy 619 osób.
Działalność realizowana była w oparciu o składki członkowskie, dotacje publiczne oraz środki własne.
II. Skład Zarządu w 2025r. po wyborach, które miały miejsce w maju 2025r przedstawia się następująco:
Halina Urban – prezes
Teresa Heluszka -viceprezes
Krystyna Murak – sekretarz
Elzbieta Kuszpa – skarbnik
Zofia Matyasz – członek
Joanna Wojciechowicz – członek
Władysław Żelazowski – członek
Skład Samorządu wybrany w kwietniu 2025 r.
Ewa Tatkowska – Przewodnicząca Samorządu
Anna Habura – zastępca
Barbara Rodzeń – sekretarz
Janina Dolna- skarbnik
Teresa Filipczuk – członek
Grażyna Tumiłowicz – członek
Joanna Maciejewska – członek
Natomiast w 2026 r. z funkcji skarbnika w Samorządzie zrezygnowała Janina Dolna.
Skład Komisji Rewizyjnej:
Jolanta Żuchowska – Przewodnicząca
Halina Śnieg- Z-ca Przewodniczącego
Teresa Haranin – Sekretarz
W 2025r. po wyborach nie odnotowano zmian osobowych w Zarządzie.
Członkowie Zarządu dokładali wszelkich starań, aby prowadzić organizację z należytą starannością, odpowiedzialnością i w duchu współpracy.
Dziękujemy wszystkim członkom, słuchaczom, wolontariuszom, pracownikom Biura UTW oraz przedstawicielom Samorządu Słuchaczy za zaufanie i zaangażowanie, które umożliwiły skuteczną realizację naszych wspólnych celów.
III. Działalność statutowa
Na co dzień realizujemy zajęcia dydaktyczne według opracowanego harmonogramu. Pracujemy od poniedziałku do soboty w określonym rytmie. Praca w sekcjach odbywa się w stałych i obowiązujących przez cały semestr dniach i godzinach. Współpracujemy ze znakomitą kadrą wykładowców i praktyków zawodowych. Dbamy o jakość naszych zajęć i wykładów, biorąc pod uwagę oczekiwania i zainteresowania słuchaczy przy ich planowaniu.
W 2025r roku UTW zrealizowało szereg działań zgodnych z celami statutowymi:
Edukacja i rozwój osobisty:
– organizacja cyklicznych wykładów i prelekcji na tematy zdrowotne, psychologiczne i społeczne
– prowadzenie kursów językowych, w tym powołanie klubu miłośników języka esperanto
– warsztaty plastyczne, fotograficzne, muzyczne ,rozwijające pasje i umiejętności słuchaczy .
– zajęcia i turnieje brydżowe
– gry planszowe.
2. Aktywność fizyczna i zdrowie :
– zajęcia gimnastyczne i rehabilitacyjne
– zajęcia na basenie
– zajęcia ruchowe takie jak taniec towarzyski, terapeutyczny, zumba, pilates, joga, tenis stołowy.
3. Kultura i integracja społeczna:
– liczne wystawy malarskie i fotograficzne. Zorganizowano ( 9 wystaw fotograficznych zał.nr 1).
– odbyły się 2 Wystawy w galerii
– wystawy w innych ośrodkach kulturalnych miasta 2
– Inne działania grupy plastyków VII Plener Malarski Sekcji Plastyki Pobierowo 2025r.zał. nr 2
– organizacja wydarzeń kulturalnych takich jak: zakończenie roku akademickiego 2025 w Bogdańcu, inauguracja roku akademickiego 2025/2026 w Urzędzie Miasta, Mikołajki w Klubie u Szefa i w Lalunie ( organizacja Samorząd).
– wyjazdy integracyjne, min turnusy rehabilitacyjne w Mrzeżynie, Międzywodziu, jednodniowe wycieczki, wyjazdy do Opery w Szczecinie, wyjścia grupowe do gorzowskich instytucji Kultury. Zał. nr.
IV. Współpraca i partnerstwa
Współdziałaliśmy m.in. z
– instytucjami samorządowymi i administracją publiczną, takimi jak Lubuskim urzędem Marszałkowskim, Miastem Gorzów Wlkp, Starostwem Powiatowym w Gorzowie Wielkopolskim, co umożliwiło nam realizację inicjatyw lokalnych, uzyskanie wsparcia finansowego oraz promocję działań UTW
– Ośrodkiem kultury i edukacji – m.in. Filharmonią Gorzowską, Teatrem im. J. Osterwy, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Z. Herberta w Gorzowie WLKP., Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. Młodzieżowym Domem Kultury, Akademią im. Jakuba z Paradyża, dzięki czemu słuchacze mogli uczestniczyć w wykładach, warsztatach , wydarzeniach artystycznych oraz spotkaniach międzypokoleniowych.
Organizacjami pozarządowymi i organizacjami senioralnymi m.in. z Bogdanieckim Uniwersytetem trzeciego Wieku, Gorzowską radą Seniorów, z którymi prowadziliśmy wspólne projekty. Współpracujemy z TVP3, radiem Zachód. Odpowiadamy na zaproszenia mediów. Zarząd składa serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom, organizacjom i osobom, które wsparły naszą działalność i przyczyniły się do sukcesów
osiągniętych w okresie sprawozdawczym.
V. Działalność organizacyjna.
W okresie sprawozdawczym Zarząd prowadził intensywną działalność organizacyjną, której celem było zapewnienie sprawnego funkcjonowania Uniwersytetu trzeciego Wieku, skutecznej realizacji celów statutowych oraz sprawnej obsługi bieżących spraw słuchaczy i członków organizacji.
Wsparcie organizacyjne
W okresie sprawozdawczym Zarząd korzystał ze znaczącego wsparcia organizacyjnego ze strony Samorządu Słuchaczy oraz Biura UTW, które odegrały kluczową rolę w sprawnym funkcjonowaniu organizacji.
Biuro UTW pełniło funkcję Centrum organizacyjno-informacyjnego naszego Stowarzyszenia . To tam trafiają wszystkie sprawy członków- od zapisów, przez pytania i zgłoszenia, aż po odbiór dokumentów czy potwierdzeń. Dzięki pracy osób zatrudnionych, możemy działać systematycznie, terminowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zarząd składa serdeczne podziękowania zarówno Samorządowi Słuchaczy, jak i Zespołowi Biura UTW za ich nieocenioną pomoc, zaangażowanie i codzienną pracę na rzecz naszej wspólnoty.
VI. Sytuacja finansowa
W okresie sprawozdawczym sytuacja finansowa Uniwersytetu trzeciego Wieku była stabilna i pozwalała na realizację zaplanowanych działań statutowych oraz bieżące funkcjonowanie organizacji.
Zarząd prowadził gospodarkę finansową z należytą starannością, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wewnętrznymi regulacjami organizacji.
Głównym źródłem finansowania były składki członkowskie, które przeznaczone zostały na wynagrodzenia prowadzących zajęcia, wynajem sal wykładowych
zakup materiałów dydaktycznych, działalność administracyjną. Cennym elementem wsparcia finansowego, który umożliwił realizację działań statutowych oraz dofinansowanie wybranych działań stanowiły wpływy z tytułu 1,5% podatku od osób fizycznych oraz darowizny. Zarząd pragnie podziękować wszystkim osobom, które zdecydowały na wsparcie naszego Stowarzyszenia. Jak co roku UTW składał wnioski o dofinansowanie na konkretne projekty. Wszystkie zadania zostały zrealizowane a zamierzone cele osiągnięte.
W 2025 roku pomyślnie zrealizował 7 zadań publicznych dofinansowanych ze środków:
– Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. 16/WKU/2025 10.000zł
– Starostwa Powiatowego w Gorzowie Wlkp. 36/2025 4.200 zł
– Urządu Miasta Gorzowa Wlkp. 4/WKU/2025 20.000 zł
-Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. 90/2025/WSS/STU 6.000 zł
-Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego DS.IV 614.1.30.2025 15.000 zł
-Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego DS.IV.614.1.12.2025 12.000 zł
-PFRON 6.000 zł
———————–
73.000zł.
Wszystkie działania były prowadzone z pełnym zaangażowaniem. Zarząd dziękuje za okazane zaufanie, wspólne działania oraz codzienny wysiłek wkładany w rozwój naszej społeczności
Inne prace:
Zostały wykonane prace remontowe. Wymieniono okna w archiwum UTW i w sali na pierwszym piętrze.
Położona została izolacja budynku od strony Ogrodu Radości.
Podłączono ogrzewanie do sieci Miejskiej.
Nasadzono krzewy w Ogrodzie Radości.
Z wyrazami szacunku
Prezes Zarządu Halina Urban