Opłatkowe spotkanie z kolędą
Jeszcze przed końcem 2019 roku, 30 grudnia, w sali amfiteatralnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. odbyło się opłatkowe spotkanie z kolędą. Spotkali się na nim studenci i wykładowcy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie z zaproszonymi przedstawicielami UTW z Zielonej Góry, Międzyrzecza, Bogdańca i Świebodzina.
Gospodarzem był dyrektor biblioteki Sławomir Szenwald, a wśród gości pojawili się przedstawiciele włodarzy miasta: Jan Kaczanowski, Robert Surowic, Agata Maćkowiak, Grażyna Wojciechowska oraz posłanka Krystyna Sibińska. Z wigilijnym opłatkiem przybył ks. Kan. Bogusław Kaczmarek – proboszcz parafii pod wezwaniem Pierwszych Męczenników.
Prezes gorzowskiego UTW, Czesław Ganda, powitał przybyłych na spotkanie oraz przedstawił krótką historię kolęd i pastorałek, zarówno europejską jak i polską. Piękne jest to, że to nie tylko tradycja. Wciąż powstają nowe utwory, a ich autorami oraz wykonawcami są wybitni twórcy zarówno muzyki jak i tekstów.
We wspólnym kolędowaniu – z wykorzystaniem techniki karaoke, – cieszyliśmy się zaśpiewaniem pięciu dobrze znanych pieśni bożonarodzeniowych: „Lulaj że Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc”, „Jezus malusieńki” i „Gdy śliczna panna”.
Mieliśmy również okazję posłuchać kolęd w wykonaniu obu chórów uniwersyteckich. Chór „Uniwerek” z Gorzowa pod dyrekcją Szczepana Kaszyńskiego zaprezentował pieśni „Gdy się
Chrystus rodzi” i „Wesel że się ludzkie plemię”. Chór „Moderato” z Zielonej Góry, którym dyryguje Bernard Grupa, przedstawił kolędy: „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Tobie mały Panie” i „Radość dziś nastała”. Oba chóry zachwyciły, jak zwykle, prezencją i bardzo profesjonalnym wykonaniem. Tegoroczne spotkanie wzbogaciły swoim udziałem grupy wokalne z obu UTW, gorzowska kierowana przez Stefana Węgrzyna i zielonogórska pod wesołym „przywództwem” Mirki Branickiej-Polarczyk.
W ich wykonaniu wysłuchaliśmy pieśni: „Betlejemskie pole śpi”, „Tobie mały Panie”, „Całą noc padał śnieg”, „Biały śnieg i ty”. Prawdziwą ucztę muzyczną dała nam dodatkowo Marzena Szumlańska-Śron. W jej dżezującym wykonaniu tradycyjne kolędy nabrały zupełnie innego, nowoczesnego stylu.
Dawne teksty kolęd uzupełniły współczesne utwory nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia, wykonane przez wokalistki z gorzowskiego RSTK Oliwię Królikowską („Uciekali”) i Milenę Rucką („Kolęda Maryi”, „Pastorałka anielska”).
W wigilijny i świąteczny nastrój wpisała się również poezja w wykonaniu autorek – studentek UTW i członkiń RSTK: Janiny Jurgowiak, Krystyny Dziewiałtowskiej-Gintowt, Tadeuszy Dziadosz, Marii Borcz, Ewy Kosickiej i Krystyny Woźniak. Mogliśmy wysłuchać historii związanych z narodzinami w Betlejem, zapoznać się z atmosferą spotkań z bliskimi i zimową scenerią natury, biciem dzwonu, znaczeniem słowa, posłuchać o losie bezdomnych artystów w Berlinie. Ireneusz Szmidt, prowadzący na UTW warsztaty literackie, przedstawił swoją „Opowieść wigilijną”, spisaną w 1963 roku.
Boże Narodzenie, wpisane przez liturgię chrześcijańską w czas przesilenia zimowego, jest okresem szczególnym, bogatym w tradycje, z potrzeby bycia razem. Tak jest też na spotkaniach organizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Rozśpiewani i wzruszeni, dzieliliśmy się opłatkiem, a później – na słodkim poczęstunku – cieszyliśmy się swoją obecnością, aktywnością i pięknem jesieni życia. Korytarze biblioteki aż do późnych godzin rozbrzmiewały echem kolęd.
Tekst: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt
Zdjęcia: Krystyna Karcz, Eugeniusz Jaszkul
Galeria zdjęć Bolesława Polarczyka, zaproszonego gościa z Zielonej Góry.
powrót do strony głównej