Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

W bogdanieckim kościele.

Nad światełkiem cicha noc – w bogdanieckim kościele.

 

W tym roku, po raz kolejny, studenci UTW i członkowie RSTK w Gorzowie Wlkp. mieli przyjemność spotkać się międzypokoleniowo z dziećmi i młodzieżą gminy Bogdaniec – laureatami XIII Konkursu Kolęd i Pastorałek „Nad światem cicha noc”. Konkurs organizowany jest przez szkołę podstawową w Bogdańcu pod patronatem Starosty Powiatu Gorzowskiego i Wójta Gminy. Biorą w nim udział gminne przedszkola i szkoły. W obecnej edycji przesłuchano 37 solistów, duetów, bądź zespołów.

Wspólny koncert z cyklu „Obrazy-Słowa-Dźwięki” odbył się 19 stycznia 2020 roku w bogdanieckim kościele p.w. św. Jana Chrzciciela. Towarzyszyła mu mini wystawa prac członków sekcji plastycznej UTW, prowadzonej przez Eugeniusza Jaszkula. Autorami obrazów byli: Kazimierz Bieliński, Magdalena Hrebeniak, Zdzisław Szaluś, Kazimiera Weiher, Barbara Krupecka, Bożena Marcinów i Teresa Trzmielewska.

Przed mszą św. odbyła się prezentacja kolęd i pastorałek. Uniwersytecki zespół wokalny „Optymistki”, prowadzony przez Stanisława Węgrzyna, zainaugurował ją kolędą „Betlejemskie pole śpi”. W bożonarodzeniowy nastrój wpisały się śpiewy dzieci: Michała Mirończuka-Ossowskiego, Julii Katarzyny Michalak, Wiktorii Sawickiej, Sary Zawadziński, Laury Demczyszyn, Wiktora Sawickiego, Julii Knioch i Mileny Mieczkowskiej, naprzemiennie z poezją w wykonaniu autorek – studentek UTW i członkiń RSTK: Janiny Jurgowiak, Krystyny Dziewiałtowskiej-Gintowt, Tadeuszy Dziadosz, Marii Borcz, Krystyny Caban i Krystyny Woźniak. Konferansjerkę prowadziła bardzo sprawnie pani Małgorzata Reks – dyrektor szkoły w Bogdańcu.

Dzieci, świetnie przygotowane, bez stresu i z dużą energią wypełniły muzyką wnętrze kościoła. Niektóre poradziłyby sobie nawet bez mikrofonu. Oczywiście, najbardziej wzruszyły nas występy przedszkolaków.

Za piękny koncert podziękował, rozpoczynając mszę, proboszcz parafii – ks. Gabriel Stożek. W czasie jej trwania Hania Kulisiewicz i Weronika Lewandowska pięknie zaprezentowały swoje wokalne umiejętności, śpiewając w czasie ofiarowania i komunii św. Po zakończeniu mszy pani Małgorzata Reks jeszcze raz przedstawiła wykonawców, a zespół wokalny zaśpiewał pieśń „Tobie Mały Panie”. Mocnym końcowym akcentem był występ laureatki grand prix konkursu – Zuzanny Balcer – z brawurową góralską pastorałką „Anieli w niebie śpiewają”. Muzyka porywała do tańca z przytupem i wspólnego okrzyku: hej kolęda w czasie każdego refrenu.

W wesołych nastrojach wracaliśmy autobusem do Gorzowa, częstowani słodyczami przez, rozluźnionego już, prezesa Czesława Gandę. Zastanawialiśmy się też nad nazwą zespołu wokalnego. Do „Optymistek” dołączyły bowiem niedawno głosy męskie.

Mankamentem tego rodzaju wyjazdów jest chłód panujący w kościołach, dość przykry przy spędzaniu tam bez większego ruchu kilku godzin na przygotowaniach, próbach i występach. Może by tak przenieść Boże Narodzenie na początek lata?

 

Tekst: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt

Zdjęcia: Eugeniusz Jaszkul

 

powrót do strony głównej