Uroczyste zakończenie roku akademickiego Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Żegnamy rok akademicki w międzyrzeckim zamku

Zgodnie z tradycją, każdego roku zakończenie roku akademickiego Uniwersytetów Trzeciego Wieku organizowane jest w innej miejscowości. Tym razem gospodarzem uroczystości był Międzyrzecz, a impreza odbyła się 19 czerwca 2019 r. na dziedzińcu okolonym przez mury średniowiecznej twierdzy obronnej, w której mieści się obecnie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Przybyli tam licznie studenci UTW z Gorzowa, Międzyrzecza, Strzelec Krajeńskich, Skwierzyny i Bogdańca. Gościnnie przyjechali również przedstawiciele uniwersytetów z Zielonej Góry, Myśliborza, Świebodzina i Sierakowa. Otwarcie odbyło się w pięknej scenerii, na porośniętej trawą scenie.

Zebranych przywitał Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury Ewelina Izydorczyk-Lew oraz prezes UTW w Gorzowie Wlkp. Czesław Ganda. Część artystyczną imprezy prowadziła pani Sylwia Beech.

Sposób spędzania jesieni życia i jego jakość zależy od nas samych – tym przesłaniem Czesław Ganda podziękował zebranym za wspólnie spędzony czas i życzył wspaniałych wakacji. Do życzeń dołączyli się przedstawiciele posłanki Krystyny Sibińskiej, senatora Władysława Komarnickiego, Związku Emerytów i Rencistów oraz wszystkich reprezentowanych na spotkaniu oddziałów uniwersyteckich.

Część artystyczną rozpoczął  uroczystą pieśnią „Gaude Mater Polonia” chór „Uniwerek” z Gorzowa pod dyrekcją Szczepana Kaszyńskiego. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy również korespondujące z wakacyjnym nastrojem utwory: „Nie kochać w taką noc”, „Odrobinę szczęścia w miłości” i „Mazur”.

Później, w towarzyskim nastroju, siedząc przy stołach w cieniu parasoli podziwialiśmy z życzliwym aplauzem prezentacje poszczególnych uniwersytetów.

Kabaret „I rym cym cym” ze Skwierzyny, prowadzony przez Elżbietę Konieczną, zabawiał nas tematyką wędkarską. W wykonaniu zespołu tańca terapeutycznego „Gorzowianki”, kierowanego przez Krystynę Bieńkowską, obejrzeliśmy „Taniec mlecza” i „Pan tańca”.

Niezwykłe wrażenie zrobił występ zespołu „Babilon” z Myśliborza, którego choreografem jest Krystyna Matuszak. Panie zatańczyły „Ocean spokoju” do melodii z filmu „Titanic” oraz „Taniec cygański”.

Sympatycznie zaprezentował się w skocznej polce zespół taneczny ze Strzelec Krajeńskich. Wokalne popisy rozpoczął zespół „Aplauz” z Międzyrzecza prowadzony przez Sławomira Filusa.

Pięknie zaśpiewały gorzowskie„Optymistki”, którymi opiekuje się Stanisław Węgrzyn. Piosenki w wykonaniu obu zespołów, znane i lubiane, nuciła razem z nimi widownia przy stolikach.

Młodej energii dodała Oliwia Królikowska z Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp. śpiewając, m. innymi „Eurydyki tańczące”. Otrzymaliśmy ją również od dziecięcego chóru „Piccolo” z Międzyrzeckiego Domu Kultury, prowadzonego przez Wojciecha i Ewę Witkowskich.

Prawdziwą „wisienką na torcie” okazał się występ zespołu muzyki dawnej „Antiquo More” prowadzonego przez Katarzynę Chmielewską. W klimacie dawnych czasów, w strojach z epoki, przy towarzyszeniu delikatnej muzyki, odbywały się tańce dworskie i scenki rodzajowe. Prawdziwym mistrzostwem wykazali się młodzieńcy żonglujący flagami. Widownia obserwowała pokaz w ciszy i zachwycie, brawom nie było końca.

Międzyrzecka aura sprzyjała aż za bardzo. Po prezentacjach można było pląsać na trawie przy towarzyszeniu muzyki duetu „Mixer”. Część uczestników wolała jednak spędzić czas w cieniu drzew rosnących wokół fosy międzyrzeckiego zamku. W południowej bastei, w izbie tortur, prezentowana była wystawa twórczości malarskiej studentów UTW. Grube mury, gwarantujące przyjemny chłodek, zapraszały do chwil wytchnienia w towarzystwie sztuki.

Dla wszystkich zebranych dostępna była bez ograniczeń woda mineralna. Można było też ugasić pragnienie piwem oraz ciepłymi napojami. Kilkugodzinny pobyt wymagał uzupełnienia kalorii, stąd: ciasto, żurek, kiełbasa, kaszanka – wydawane sprawnie przez obsługę cateringową na zewnątrz zamku.

Dodatkowym punktem programu było spotkanie w Sali Starościńskiej władz samorządowych Międzyrzecza z prezesami UTW. Rozpoczęła je prelekcja o historii Międzyrzecza i zamku, połączona z pokazem slajdów. Później rozmawiano o różnych formach prawnych funkcjonowania uniwersytetów, z ich zaletami i wadami. Podkreślona została potrzeba współpracy między organizacjami i lepszej informacji o tym, co się w nich dzieje. Gorzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku włożył w minionym roku akademickim wiele wysiłku, by jego strona internetowa lepiej służyła zarówno studentom jak i osobom z zewnątrz. Zostało to zauważone i pochwalone w czasie spotkania.

Po godzinie szesnastej autobusy rozjechały się z Międzyrzecza odwożąc seniorów na wakacyjny wypoczynek. A gdzie spotkamy się za rok? Nie będziemy się teraz tym przejmować. Miłych wakacji i naładowania akumulatorów na następny szkolny sezon.

Tekst: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt
Zdjęcia: Bernarda Burghardt, Ewa Szwagrzyk, Marta Kotowicz, Anna Kowala-Nadolna